Genie 80990 Battery Charger (12V 15A) for Vertical Lifts
| Part Number | Genie 80990; JLG 0400176, 0400212 |
| Item Code | 3512-0004-10 |
| Applications | Genie AWP-20S, AWP-25S, AWP-30S, AWP-36S, AWP-40S; JLG 20AM, 25AM, 30AM, 36AM, 41AM |
| Input Voltage | 230VAC |
| Output Voltage | 48V |
| Current Rating | 35A |
| Dimensions | 40.50cm (L) x 19.50cm (W) x 17.40cm (H) |
| Weight | 3.40kg |
| Quality | OEM |
| Warranty | 6 Months |
Always ensure the proper assembly and serial number range for your machine prior to ordering.




